ABD ve Kuzey Kore” geriliminde Çin’den açıklama

‘ABD ve Kuzey Kore’ geriliminde Çin’den açıklama: İzin vermeyeceğiz

Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organı global Times’ta bulunan köşe yazısında, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve şimal Koreli yöneticilerin açıklamalarının, Kore yarımadasında tansiyonun çogalarak ayni ritimde devam edeceği sinyalleri verdiği ifade edildi.

Pekin yönetiminin, Pyongyang ve Washington’a yaptığı çağrılara rağmen, gerilimin tırmandığı değerlendirmesi yapılan yazıda, ” Çin, eğer alanda kendisinin çıkarlarına zarar veren olursa bunun için sıkı tek şekilde cevap vereceğini bütün taraflara açık tek şekilde ifade etmelidir.” ifadesi kullanıldı.

Yazıda, “Eğer evvel şimal Kore, balistik füzelerle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ topraklarını amaç alır da Washington bunun için misilleme yaparsa, Pekin idaresi tarafsız kalacaktır. eğer AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve cenup Kore, evvel ateş açan taraf olur da Kore yarımadasında rejim değişikliğine kalkar, bölgedeki siyasi yapıyı değiştirmeye girişirse Çin, bunun için destur vermeyecektir.” ifadeleri yer aldı.

Çin’in, Kore yarımadasında nükleer faaliyetlere de savaşa da karşı olduğu vurgulanırken, Pekin’in, çıkarlarının bulunduğu alanda istikrarı bozacak her biçimde eylemin karşısında olacağı kaydedildi.

ABD VE şimal KORE ARASINDAKİ KRİZ

Kuzey Kore’nin, balistik füzelere entegre edilebilecek nükleer harp başlıkları üretmeyi başardığına ait iddiaların alana atılması üstüne AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, şimal Kore’nin ABD’yi tehdit etmesi vaziyetinde “daha evvel görülmemiş tek gazapla karşı karşıya kalacağını” söylemişti.

Kuzey Kore hükümet televizyonu Kim Jong-un yönetiminin, ABD’ye bağlı Guam Adası’nı vuracağına değin tek havadis geçmiş, bunun üstüne de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ müdafaa Bakanı James Mattis, Kore yönetimine, “rejimini ve halkını yıkıma götürecek tek eylemi tasavvur etmeyi bırakması” çağrısında bulunmuştu.

Kuzey Kore’nin roket kumanda biriminin başında bulunan General Kim Rak Gyom da ülkenin resmi ajansı KCNA’a yaptığı açıklamada, ülkesinin Pasifik Okyanusu’nda Guam Adası yakınında askeri harekata başlamak üzere olduğunu, adadan 30 ila 40 kilometre uzaklıkta denize düşmesi öngörülen ortada menzilli roket denemelerini bulunan plana ay ortasına civarindan nihayet şeklinin verileceğini, sonrasında şimal Kore öncüsü Kim Jong-un’un onayının bekleneceğini kaydetmişti.

  • çin

<iframe src="http://adsp.haberturk.com/advertpro/servlet/view/banner/javascript/html/zone?zid=1910

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir