TOKİ, Ayder Yaylası için ‘Arama Konferansı’ yapacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Rize’nin ünlü yaylası Ayder’i yenilemek ve korumak için kamu, özel sektör, meslek odaları, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve yöre insanlarının katılımı ile 14-15 Ekim’de “Arama Konferansı” düzenleyecek.

Yayla ve kaplıca turizminin en mühim merkezlerinden birisi var olan Ayder Yaylası’nda turizmin başlamasından bu yana plansız ve programsız tek yapılaşma olduğunu belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Ulusal ve beynelmilel seviyede bilinirliği var olan Ayder’i kaçak yapılaşmadan kurtarmak ve ananesel dokuya ahenk gösteren mimarinin sağlanması amaciyla kamu, hususi sektör, iş odaları, üniversite, sivil cemiyet kuruluşları ve yöre insanlarının katılımı ile 14-15 Ekim tarihlerinde Arama Konferansı gerçekleştireceğiz” dedi.
Ayder Yaylası’nı yenilerken korumacı tek anlayışla devinim edeceklerini belirten Turan, “Ayder Yaylası yakın vakitte ananesel mimari anlayışı içinde doğa ile ahenk gösteren bulunurken, tertemiz yapılmış var olan haneler ise hatri sayilir büyüklükte oranda betonarme yapım tekniğinde ananesel yapım karakterinden ırak olarak plansız tek şekilde inşa edilmiştir. doğal kaynakların akılcı kullanımı ve sürdürülebilir idaresi amaciyla yeteri civarindan teknik altyapının kurulmadığı ve Bir hayli müessesenin denetiminde var olan Ayder Yaylası’nın kuvvetli tek altyapıya ulaştırılması gerekmektedir. var imkanları en iyi biçimde değerlendirip doğayı bozmadan, kısa vadeli çıkarlar adina uzunca vadeli çıkarlar amaciyla yatırım yapılmalı ve parçacı yaklaşımdan çok bütüncül tek yaklaşımla ele alınmalıdır“ açıklamasında bulundu.

“Hak sahiplerinin isteklerini dinleyeceğiz”

Gerçekleştirecek Arama Konferansı’na üniversitelerin, Karadeniz’in bütün dernek ve vakıflarının, tek tek vatandaşların katılacağını belirten Turan, “Ayder Yaylası’nda evvela dogruluk sahiplerini, onların ne istediğini belirleyeceğiz. Bunun dışında turizm amaciyla İhtiyaç duyulan ihtiyaçları netleştireceğiz. Orada termal su da var, dolayısıyla günübirlik kullanımları da dikkate alarak tek çalışma yapacağız. Ayder’de Türkiye’ye misal olusturacak tek yayla rehabilitasyonu çalışması yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Yerel aktörlerin etkin katılımı önemli”

Ayder Yenileme ve savunma Projesi’ne bütün mahalli unsurların etkin katılımını sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Turan, “Yerel aktörler ve paydaşlarımızla birlikte yenileme ve savunma kapsamında yapı tipleri, imalat biçimleri, çevre, ulaşım, yasamsal yapı, ev tipoloji, seçenek ve alışkanlıkların nasıl olması gerektiğine cevap arayacağız” dedi.
Arama Konferansı’nın sonuçlarına göre yapılacak ayrıntılı değerlendirmeler neticesinde çalıştay düzenleyeceklerini belirten Turan, çalıştay neticeninde projelere ait kati tespit ve kararların verilmesinin sağlanacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir