‘Çocuklardaki karın ağrısı hastalık belirtisi olabilir’

Çocuklarda görülen karın ağrıları çoğu zaman kolik veya kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkarken, bazen de ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor.

Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk sıhhati ve Hastalıkları kismindan Uz. Dr. Mustafa Armut, küçüklük çağında her yaşta görülebilen karın ağrıları ve sebepleri ile alakalı bilgi verdi.

KRONİK KARIN AĞRISI iki AYDAN dahada uzunca SÜRER

Her dört çocuktan 1’inde devamlı olmayan karın ağrısı şikayeti görülmektedir. İki yaşından minik çocukların % 3’ünde görülen karın ağrısı, 5-7 ıslak aralığında % 5, 8-12 ıslak aralığında ise % 25 oranına yükselmektedir.

Çocukluk çağında sık rastlanan kronik karın ağrısı, mühim tek belirtidir. Hastalığın teşhis süreci, aile ve çocuğu izleyen doktor amaciyla oldukça Yorucu geçmektedir. Nedeni ise çocukların ağrıyı tanım edememesidir. Kronik karın ağrısına bağlı hastalıklara tanı koyabilmek amaciyla kimi çok sayıda girişimsel işlem ve testler yapılabilmektedir. Ağrılar çoklukla tek veyahut iki aydan dahada uzunca sürmekte, “kronik karın ağrısı” olarak tanımlanmaktadır.

AĞRININ NEDENİ ORGANİK veyahut FONKSİYONEL OLABİLİR

Kronik veyahut tekrarlayan karın ağrılarına yollar açan nedenin bulunması açısından ağrılar, organik veyahut fonksiyonel olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Organik karın ağrısı yapısal, biyokimyasal veyahut fiziki bozukluklar hasebiyle alana çıkmaktadır. Fonksiyonel karın ağrıları ise yapısal ve biyokimyasal bozukluklarla açıklanamamaktadır. çoklukla çocuğun büyüme ve gelişmesi normal seviyede olurken, gastrointestinal kanama, gece uyandıran ağrı, artrit (iltihap), ateş, istemsiz kilo kaybı benzeri alarm veren belirtiler alana çıkmamaktadır. Bu tip karın ağrısının nedeni irritabl bağırsak sendromu (İBS), abdominal migren, fonksiyonel dispepsi olabilmektedir.

EN gösterisli neden VİRAL ENFEKSİYONLAR

En çok görülen karın ağrısı nedeni ise bakteri veyahut viral enfeksiyona bağlı alana çıkan mide ve bağırsak iltihabıdır. Bu tip ağrılar, yapılan araştırmalarda mektep çağı çocuklarının % 10- 45’inde görülmektedir.

Fonksiyonel karın ağrısının kaynağı kati olarak bilinmese de bu grup çocuklarda normal bağırsak hareketleri ağrı olarak algılanmaktadır. Ayrı olarak bu hasta kisi olanlarda bağırsakta hazmın değiştiği, özellikle baski ve anksiyete benzeri psikolojik sorunların dahada da metabolizmayı bozarak yakınmaların artmasına kapı araladığı belirlenmiştir.

Çocuklardaki karın ağrıları, mühim sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. bu yüzden anne adayi babalara da mühim görevler düşmektedir. Ailelerin çocuklarının vaziyetini iyi gözlemesi, teşhis sürecini kolaylaştırabilir. Çocuklardaki karın ağrısının Bir hayli nedeni olabilir.

KIŞ AYLARINDA yayim var olan ROTAVİRUS BİRÇOK ÇOCUĞU ETKİLEMEKTE VE KARIN AĞRISINA neden OLMAKTADIR

Besin zehirlenmeleri kusmayla kendini göstermekte, aşırı ishal neticesi çocukta tuz ve su kaybı alana gelmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonları sünnet olmamış bay çocukların yanı sıra kızlarda idrarda yanma ile kendini göstermektedir. Çoğu vakit karın ağrısı hissi oluşmaktadır.

Kabızlık sol asagi karın kisminda ağrı yapmaktadır. Ağrının yer değiştirmesi mühim tek belirtidir.

Bağırsak düğümlenmesi ise bebeklerde dahi görülebilmektedir. Karın ağrısı hasebiyle uykudan uyunan bebekler, vakit kaybetmeden tek sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Kız çocuklardaki apandisit vakalarında yumurtalıkların karın içinde olması nedeniyle, karın ağrısı alana çıkabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir