FETÖ’den yargılanan eski polislerin “ByLock” analiz raporları ortaya çıktı

Afyonkarahisar’da görülen Fetullahçı Terör Örgütü davalarına bugünde devam edildi. Duruşmalarda Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilen eski polisler ve kamu görevlileri hakim karşısına çıkarken, bir çok sanığın örgütün mesajlaşma programı olan “ByLock” kullanıcısı olduğu ve programın analiz raporları duruşmalarda okundu.

Afyonkarahisar 2. Ağır karar mahkemesinde görülen duruşmalarda sanıklar “silahlı pkk terör örgütü” üyesi oldukları gerekçesi ile ayrı ayrı hakim karşısına çıktılar. yakalanmis sanıklardan Ali Burma, Halil Karacan, İsmail Çay, İrfan Çetin, Levent Sağlam, Selçuk Erdoğan, Süleyman Gür, Şükrü Taktak, onur Başoğlu ile tutuksuz maznun Akif A.’nın yargılanmasına ayni ritimde devam edildi. Sanıkların yargılandıkları davalarda yaptıkları savunmalarda öne çıkan mevzu başlıkları ise şunlar oldu:

Tutuklu maznun Selçuk Erdoğan, ByLock kullanmadığını ve yurtta kaldığı süre içinde İ. D. adli şahsa telefon hattı aldığını söyledi. İ.D.nin adli şahsın ByLock yüklemiş olabileceğini belirten Erdoğan ile alakalı ki suçlamaları onay etmedi. Erdoğan’ın davası iki Kasım 2017 tarihine erteledi.
Bir başka yakalanmis maznun Halil Karaca’ın ise dosyası Ankara’da 2. Ağır karar Mahkemesi’nde ile alakalı açılan ve devletin saklı sırlarını ifşa etme suçlarından yargılandığı dava dosyası ile birleştirilmesine karar verildi.

“Banka Asya’ya talimatla kazanç yatırmadım”

Polis memuruyken KHK ile ihraç edilen ve tutuklanan İsmail Çay’da hakim karşısına çıktı. Çay’ın ByLock analiz raporların geldiğini söyleyen mahkeme heyeti, Çay’ın 15 ay süre ile ByLock kullanıldığını ve ara ara giriş yaptığını dile getirdi. Hakkındaki suçlamaları onay etmeyen yakalanmis maznun Çay, Banka Asya’ya da talimatla kazanç yatırmadığını ifade etti. Sanığın tutukluluk halinin devamına ve duruşmasının iki Kasım 2017 tarihine ertelenmesine kara verildi.

Bolvadin İlçe güvenlik Müdürlüğünde güvenlik Amiri olarak görev yaptığı esnada KHK ile ihraç edilen ve tutuklanan Daha önceki zabita Levent Sağlam’ında duruşmasında ByLock analiz raporları okundu. Sağlam’ın ByLock’u evvel ve nihayet olarak görev yaptığı Bolvadin kazasinda kullandığı, Bolvadin dışında İzmir ve Konya’da da ByLock kullandığı dikkatlerden kaçmadı. Suçlamaları onay etmeyen Sağlam, ek süre isteyerek tekrar müdafaa uygulamak istedi. Sağlam’ın duruşması da iki Kasım 2017’ye ertelendi.

“Ben Pensilvanya’ya dahi gitmedim”

KHK ile Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğretim üyeliğinden ihraç edilen Şükrü Taktak’ta müdafaa yaptı. Duruşmada şahitlik eden R.D. ve B.E., adli şahısların kendisi ile alakalı verdiği ifadelerini onay etmeyen yakalanmis maznun Taktak, R. D. ile aralarındaki husumetten dolayı bunun benzeri tek şey söylediğini belirtti. R. D. ise Taktak’ın görev yaptığı esnada kendisine mobbing uyguladığını ve kendini sohbetlere gelmesi ile alakalı baskı yaptığını da ifade etti.

Üniversitede görevli var olan şahit B.E. ise Taktak’ın ABD’ye doktora amaciyla gittiğini ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ dönüşünde kendisini ziyaret ettiğini kaydetti. Taktak’a ABD’de “Hoca efendiyi ziyaret ettin mi?” şeklinde ziyaret esnasında tek Sual sorulduğunu ve Taktak’ın da ziyaret ettiğini söylediğini öne sürdü. şahit B. E.’nin ifadesinin üstüne Taktak, “Gerçek değil. bendeniz Pensilvanya’ya dahi gitmedim. Söylediklerini onay etmiyorum” dedi. Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına ve duruşmanın iki Kasım 2017 tarihine ertelenmesine hükmetti.

Gökten Ceylan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir