Milletvekilleri, GAÜ’nün 33’üncü akademik yılı ile ilgili düşüncelerini paylaştı

Girne Amerikan Üniversitesi Medya Koordinatörlüğü (GAÜ Medya), “İnovasyon” temalı 2017-2018 Akademik yılı açılış töreni öncesinde, milletvekillerinin GAÜ hakkındaki görüşleri alındı.

GAÜ Medya, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde gerçekleştiridiği röportajda, UBP Güzelyurt mebus Kemal Dürüst, Lefkoşa Bağımsız mebus Hasan Taçoy ve UBP Lefkoşa mebus Yorucu Töre, GAÜ hakkın değerlendirmelerde bulundular.

Dürüst: “GAÜ ülkemizi en iyi şekilde temsil eden ani çok kuruluş ve kuruluşlarimizdan tek tanesi”

UBP Güzelyurt mebus Kemal Dürüst röportajında, GAÜ’nün, KKTC’nin gurur vesilelerinden birisi olduğunu, ülkede 33 seneden beri ayakta kalmayı başarmış, tespit edecek aşamalar katetmiş, YÖK ile birlikte Bir hayli akreditasyon müessesesi tarafından tanınan ve 20 bin civarında öğrenciye sahip tek üniversite olduğunu söyledi. Dürüst, GAÜ’nün özelde Girne bölgesine, çogunlukla ise KKTC’de ekonomi, sosyal, kültürel yaşantısına inanılmaz katkılar yapan tek üniversite olduğunu belirterek, “GAÜ, Girne bölgesine hatri sayilir büyüklükte tek hayat katmış durumda. bütün çalışma kadrolarına, öğrencilerine başarılar diliyorum. GAÜ ülkemizi en iyi şekilde temsil eden ani çok kuruluş ve kuruluşlarımızdan tek tanesi” dedi.

Taçoy: “GAÜ, yeryüzünde hemide ismini, ayni vakitte da kendisini tanıtmış müessesesel tek yapidir”

Lefkoşa Bağımsız mebus Hasan Taçoy ise röportajında, GAÜ’nün üç kıtayı bağlayan tek üniversite olarak, KKTC’nin ilklerinden birisi olduğunu söyledi. GAÜ’nün, üniversite yaşantısını KKTC’de alana koyarken, aynı zamanda ekonominin tek lokomotifi olması noktasında İhtiyaç duyulan adımları atan tek aktivite olduğunu belirten Taçoy, ülkeye 100’ü aşkın ülkeden öğrencilerin gelmesini sağlayan mühim tek kuruluş olduğunu söyledi. Taçoy röportajın devamında ise şunları söyledi;
“Üniversite sektöründeki sıkıntılar bellidir. Bu sıkıntıları aşmak da; yasaları uygulamak da bizim elimizdedir ve allahın izniyle yapacağız. GAÜ, yeryüzünde hemide ismini, ayni vakitte da kendisini tanıtmış müessesesel tek yapıdır. Bu yapının, dahada nice senelere ve hayat insanlarına eğitim vermesini ve bu insanların KKTC ve GAÜ’nün ismini duyuracak şekilde ülkelerine gitmelerini saygıyla karşılıyorum ve verdikleri eğitimi destekliyorum. Üniversite yapısını oldukça yakından izlemeye ve her geçen vakit attıkları adımları takip etmeye çalışıyorum. GAÜ’nün üç kıtada atmış olduğu adımları yakinen izliyorum. bu konuyla alakali desteklerimi bildirmek isterim” diye konuştu.

Töre: “GAÜ’nün KKTC’ye en çok sahip çikan üniversitelerden birisi olduğunu düşünüyorum”

UBP Lefkoşa mebus Yorucu Töre ise röportajında, GAÜ’nün, KKTC’de kurulan evvel üniversite olduğunu ve başarısını kanıtmış tek eğitim müessesesi olduğunu söyledi. GAÜ’nün çalışmalarını Her vakit onay ettiklerini söyleyen Töre, ulusal kimliğini de Her vakit ön planda tutan tek üniversite olduğunu belirtti. Töre röportajın devamında şunları söyledi;
“GAÜ’nün öğrenci sayısının 20 binlere ulaşması sevindiricidir. 100 bine yaklaşan öğrenci sayısının 20 bininin GAÜ’de olması başlı başına çok hatri sayilir büyüklükte tek başarıdır. Dolayısıyla ortada; bilime önem veren, halkla ilişkilere önem veren tek GAÜ vardır. Bundan sonraki senelerde da çok başarılı olacağına inanıyorum. Kurucu arkadaşlara, çalışanlara ve öğrencilere de başarılar diliyorum. bendeniz GAÜ’nün KKTC’ye en çok sahip çıkan üniversitelerden biri olduğunu düşünüyorum. KKTC varsa GAÜ’de var olacaktır diye düşünüyorum” dedi.
Konuyla alakalı GAÜ’den yapılan açıklamada, GAÜ’nün “İnovasyon” temalı 33’üncü 2017-2018 Akademik senesi açılış töreninin, 20 Ekim 2017 Cuma bugünü 10:00’da, GAÜ beynelmilel Kongre Merkezi Spectrum Hall’de gerçekleşeceği belirtildi. Ayrıca, her sene ananesel olarak düzen eden Akademik sene Girne Şehir Korteji’nin de, aynı vakit 18:00’da Girne Belediyesi’den başlayarak, tarihi liman güzergahının izlenerek ayni ritimde devam edileceği ifade edildi.
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir