İyot yetersizliği zekâ geriliğinin sebeplerinden

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Sennaroğlu:“İyot yetersizliği zeka geriliğinin en önemli sebeplerinden birisidir”dedi.

21 Ekim Küresel İyot Yetersizliği bugünü dolayısıyla tek İzah yapan Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Sennaroğlu, iyotun tiroid hormonlarının imalatı amaciyla İhtiyaç duyulan var olan tek personel olduğunu kaydetti. İyotun yaklasik olarak tümünün vücudumuza agizdan yoldan alındığını belirten Dr. Sennaroğlu, hamile olmayan ve süt vermeyen yetişkinlerin gün içinde 150 mikrogram civarindan iyot alması gerektiğine dikkat çekerek bu miktarın gebelerde ve süt veren annelerde 250 mikrogram olduğunu söyledi. Bu miktarlarda iyot alınmadığında bireylerin, özellikle de fetüs, yenidoğan ve çocukların iyot eksikliği hastalıkları açısından riziko altında oldukları uyarısında bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Sennaroğlu, bu riskleri şöyle sıraladı: Fetüsde düşük, ölü doğum, nörolojik kretinizm, miksödem kretinizm, psikomotor defektler, yenidoğanda Neonatal hipotiroidizm, çocuklarda mental ve fiziki gelişme geriliği bütün yaşlarda guatr, hipotiroidizm, bozulmuş mental fonksiyonlar olabilir“dedi.

Dr. Sennaroğlu, bu tablodan da görüleceği benzeri iyot eksikliğinin Yalnızca guatr ile kısıtlı olmadığını, çok çeşitli ve birtakım art dönüşü olmayan nörolojik bozukluklar da dâhil olmak üzere hastalıklara neden olabildiğini ifade etti.

Gebelik zamani tiroid fonksiyonlarında fiziki değişikliklere neden olur

İyot eksikliği amaciyla en ağırbaşlı dönemin beyin gelişiminin hatri sayilir büyüklükte oranda bitirdiği 3. trimesterle üç ıslak aralığı olduğuna dikkat çeken Dr. Engin Sennaroğlu, gebelik sürecinin tiroid fonksiyonlarında fiziki değişikliklere neden olduğunu, gebelikte tiroid hormonu ve iyot metabolizması ile alakalı bu değişikliklerin iyi bilinmesi gerektiğini belirtti. Dr. Sennaroğlu bu mevzu hakkinda şunları kaydetti:
“Gebelikte tiroid hormon sentezi artar, artmış var olan hormon sentezi amaciyla yeteri civarindan iyot alınması gerekir. İyot deniz ürünlerinde, peynir ve yoğurt benzeri süt ürünlerinde, yumurta ve sebzelerde çok oranda bulunur. ama bitkisel ve hayvansal gıdaların iyot içeriğinin, yetiştikleri topraktaki iyot miktarı ile orantılı olduğu da bilinmektedir. Dolayısıyla iyot gerksinimini karşılamak emeliyle iyotlu tuz kullanmak gerekir. UNICEF’in 2008 yılındaki raporuna göre evlerdeki iyotlu tuz tüketimi 1/5 iken günümüzdeki iyotlu tuz tüketimi mühim oranda artmıştır. İyotlu tuz tüketimi amaciyla amaç yüzde 95 olarak belirlenmiştir.”dedi.
Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Sennaroğlu, dahada zeki, çalışkan, başarılı, üretken tek neslin yetişmesinde iyot eksikliği ile ugras etmek amaciyla netlikle iyotlu tuz tüketmeye itina gösterilmesi gerektiğini belirterek önlenebilir tek durum var olan iyot yetersizliğinin zekâ geriliğinin en mühim sebeplerinden birisi olduğunu hatırlattı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir