TMO, 80 bin ton fındık aldı, 630 milyon TL ödedi

Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO), 6 Eylül tarihinde başladığı fındık alımları karşılığında üreticiye bugüne kadar 630 milyon lira ödeme yaptığını açıkladı.

TMO’dan yapılan izaha göre, 43 alım noktasında 44 bin üreticiden 80 bin ton fındık satın alındığı ve mahsul bedeli olarak üreticilere 630 milyon Lira tediye yapıldığı belirtildi. Vadesi gelmeyen 170 milyon TL’nin ise tek sonraki hafta ödeneceği anlatilan izahta tek sonraki günler amaciyla 33 bin üreticiye, 75 bin ton fındık randevusu verildiği, randevuların gerçekleşme oranının yüzde 72 civarında olduğu kaydedildi.
Randevusunu öne almak istek eden üreticilerin TMO iş yerleriyle bağlantıya geçebileceği anlatilan izahta böylelikle alım kapasitesinde oluşacak boşlukların telafi edileceği ve üreticilerin ürünlerinin kısa vakitte işlem göreceği vurgulandı.

TMO Ayrı olarak silahlı güç şehrinde bugüne civarindan 14 bin üreticiden 27 bin ton fındık alımı gerçekleştirdiğini, Ordulu fındık üreticilerine aldığı mahsul bedeli olarak 236 milyon Lira ödemede bulunduğunu açıkladı. TMO, vadesi gelmeyen 34 milyon Lira ödemenin ise tek sonraki hafta Ordulu fındık üreticilerine ödeneceğini bildirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir