Suudi Arabistan’da 11 prense gözaltı

Suudi Arabistan’da yolsuzlukla mücadele kapsamında 11 prens, 4 bakan ve çok sayıda eski bakan gözaltına alındı.

Yemen’den Suudi Arabistan’a Bir gün evvel akşam saatlerinde roket saldırısı gerçekleştirilmesinin derhal peşinden sıcak saatler yaşandı. Saldırı, Suudi Arabistan tarafından önlenirken, saldırıdan kısa tek vakit ardindan ulusal Muhafızlar Bakanı buyruk Mutab Bin Abdulaziz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Abdullah Sultan ile ekonomi ve Planlama Bakanı Adil Fakih görevden alındı. Fakih’in adina K-Muhsmmed Al-Twaihri, Abdullah’ın adina Prens Halid bin Ayyaf getirildi.

Yaşanan sıcak saatler ayni ritimde devam ederken Kral Selman bin Abdulaziz yolsuzlukla mücadele vermeye baz alinarak kararlar aldı. Kraliyet Kararnamesine göre rüşvet ve yolsuzluğa bulaşan kişiler ile alakalı İhtiyaç duyulan işlemlerin başlatılmasına ve araştırmaların yürütülmesi amaciyla komisyon kurulmasına karar verildi. Komisyonun aldığı karalar kapsamında şüpheliler vatan dışına çıkamayacak, bankadaki paralarına el konulacak.

Daha ardindan ise 11 prens, dört bakanimiz ve çok sayıda Daha önceki bakanimiz gözaltına alındı. Gözaltıların ise geçtiğimiz günlerde “Ilımlı İslam’a dönüyoruz diyerek” tek anda dikkatleri üstüne çeken Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın başkanlığındaki Rüşvet ve Yolsuzluklara Karşı ugras Komisyonu tarafından gerçekleştirildiği ifade ediliyor. Gözaltına alınanların isimleri ise Daha açıklanmazken, bu isimlerin neyle suçlandığı da net değil. ama Suudi yayın kuruluşu al Arabiya, 2009 seneninde gerçekleşen Cidde su baskını ve 2012 yılındaki Mers virüsü ile alakalı tertemiz soruşturmalar açıldığını duyurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir