Ahıskalı Elvira’dan ay-yıldızlı mayoyla Balkan şampiyonluğu

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yaşayan Ahıska Türklerinden güreşçi Elvira Kamaloğlu, ilk kez giydiği Türk Milli Takımı mayosuyla Yıldızlar Balkan Şampiyonası’nda altın madalyaya uzandı.

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yaşayan Ahıska Türklerinden güreşçi Elvira Kamaloğlu, evvel kez giydiği Türk ulusal Takımı mayosuyla Yıldızlar Balkan Şampiyonası’nda altın madalyaya uzandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, Başbakanlık koordinasyonuyla Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinden 16 yaşında olan Elvira, Slovenya’da 3-5 Kasım’da düzenlenen Yıldızlar Balkan Şampiyonası’nda kızlar 46 kiloda şampiyonluğa ulaştı.

takriben iki senedir beklediği ulusal takım mayosunu Türk vatandaşlığına geçtikten ardindan giyebilen Elvira, şampiyona dönüşü Erzincan Havalimanı’nda heyecanla karşılandı.

Ellerinde Türk bayrakları bulunan Ahıska Türkleri ve vatandaşlar tarafından davul zurnayla karşılanan Elvira, buradan ilçeye geçerek Kaymakam Fatih Acar’ı ziyaret etti. Acar, ulusal sporcuyu çiçek vererek kutlama etti.

Elvira: “Madalyayı Türk milletine armağan ediyorum”

ulusal güreşçi Elvira, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Türk yurttaşı olup evvel kez ulusal takım forması giyip Balkan Şampiyonası’na katıldım. Şampiyonada birinci olduğum için çok mutluyum. İlk kez vatan dışı maçına katıldığım için çok heyecanlıydım. Çok güzel geçti şampiyona. İki rakiple karşılaştım. Hiç nokta vermeden şampiyon olup altın madalya aldım. Kazandığım bu altın madalyayı Türk milletine armağan ediyorum.” diye konuştu.

Güreş antrenörü Habip Halepli ise “Şampiyonada evvel rakibine nokta vermeden teknik üstünlük ve tuşla galip geldi. İkinci rakibini de tekrar teknik üstünlükle yendi. Hiç kimseye nokta vermeden şampiyon oldu. Kendisini kutlama ediyoruz. İnşallah bu, başarılarının başlangıcı olur. İleriki dönemlerde Avrupa ve dünya şampiyonluklarını da kendisinden bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir