Seçim sistemlerinin siyasal sonuçları GAÜ’de masaya yatırıldı

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi, KKTC Cumhuriyet Meclisi Milletvekillerinin katılımı ile; “Seçim Sistemlerinin Siyasal Sonuçları: Seçim ve Halk Oylaması Yasasında ki Değişikler” konulu panel düzenledi.

GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi, Kıbrıs Masası İnovasyon heyeti tarafından gerçekleştirilen panele, CTP Milletvekili, Fazilet Özdenefe, TDP mebus Zeki Çeler ve UBP mebus İzlem Gürçağ katıldı. GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Akademisyeni Dr. Cemaliye Beysoylu’nun moderatörlüğünü yaptığı panelde, KKTC’deki seçenek Sistemlerinin Siyasal Sonuçları, seçenek ve milletçe oylaması yasasındaki farklıklar tartışıldı.
Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aykut Toros şunları söyledi;

“Beşer dediğimiz insan, 1’den 2’ye çıktığı vakit tek paylaşım mevzusu başlar. Bu paylaşım mevzusu arzu eder istemez yönetim konularını getirir. Bu yönetim konuları da rastgele yapılamaz. Beğenilirler, beğenilmezler etik olaylar oluşur. Bu etik olaylar da nihayetinde yasalara dönüşerek toplumda tek krasi hadisesi alana çıkarır. Krasi dediğimiz olay, tek hükmün idarenin nerede hangi noktada toplandığını gösterir. Oto-krasi, mono-krasi, teo-krasi ve demo-krasi benzeri ifadelerle hatırlatabilirim. Bu konular toplumun gelişmesinde; türlü toplumlarda ön plana çıkmış var olan şeylerdir. Burada yetkinin nasıl devredileceği, yasamsal kontrat hadisesinin nasıl olacağı yasalarla belirlenir. Bu kanunlarda çok ağırbaşlı değişimler vardır” dedi.

Açılış konuşmasının ardından, GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Akademisyeni Dr. Cemaliye Beysoylu Moderatörlüğünde, TDP Girne mebus Zeki Çeler, UBP Girne mebus İzlem Gürçağ ve CTP Girne mebus Fazilet Özdenefe ile oturuma geçildi. Milletvekilleri, seçenek ve Halkoylaması Yasası hakkında, seçmenin nasıl oy kullanacağını, var değişikliğin ne öngördüğünü ve mevzu ile alakalı genel değerlendirmeler yaptılar.

CTP Girne mebus Fazilet Özdenefe konuşmasında, yasadaki değişikliğin gerekçelerini, var yasanın Siyasi Partiler Yasası’yla birlikte okunması gerektiğini anlatarak, yasanın muhtevası ve cinsiyet kotasıyla alakalı veriler verdi.

Daha ardindan UBP Girne mebus İzlem Gürçağ, tertemiz kanun kapsamında, oy verme işleminin nasıl gerçekleştirileceğini, seçmenlerin nasıl üç değişik şekilde oy kullanabileceğini, aday sayılarının ilçelere dağılımını, oy pusulalarının hangi vaziyetlerde olabilitesi çok ve hangi vaziyetlerde geçersiz sayılacağını noktasında detayları paylaştı.

TDP Girne mebus Zeki Çeler ise konuşmasında, yasaya neden menfi oy verdiklerini aktardı. Çeler, aday seçenek çalışmalarında partilerin vizyonunun ne olduğunu, çalışarak halka hizmet verecek, memleket sorunlarıyla ilgilenecek parti ve adaylara oy verilmesini istedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir