İlahiyat mezunları atanabilecekler listesinden çıkarıldı

MEB, eşitlik ilkesi nedeniyle ilahiyat mezunlarını, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği’ne atanabilecekler listesinden çıkardı.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre; inanç kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği mezunu Muhammed Eren İncegöl, 2016’da Danıştay’da dava açarak 19 Eylül 2014’te inanç öğretmenliğine yapılan öğretmen atamalarının ve bu atamalara dayanak gösterilen ilahiyat fakültesi mezunlarının inanç kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabileceklerine değin işlemin iptalini istedi.

Dosyayı inceleyen Danıştay düzenlemenin hemide haklar devleti ve eşitlik ilkesine ters olduğunu ayni vakitte da devlete var olan güven duygusunu sarsacağını belirterek alakalı atama ve mevzubahis düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

MEB KARARA İTİRAZ ETMİŞTİ

MEB, karara itiraz etti, ama Danıştay İdari Dava Daireleri heyeti da 9 Ekim 2017’de MEB’in itirazını reddetti. böylelikle yürütmeyi durdurma kararı kesinleşirken, Talim Terbiye heyeti (TTK) alakalı düzenlemede değişikliğe gitmek vaziyetinde kaldı.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğine atanabilecekler listesinden ilahiyat mezunları çıkarıldı. Artık ilahiyat mezunları inanç kültürü öğretmenliğine atanamayacak; Yalnızca imam hatip okullarında iş derslerinin öğretmeni olabilecek.

TARTIŞMALI vaziyete GELEN ATAMALAR

19 Eylül 2014’ten bugüne civarindan 7 atama döneminde toplaminda 37.010 kişi, inanç kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanmak üzere MEB’e başvurdu. ama bunların 14.686’sı atandı. Atananların ne kadarının ilahiyat mezunu olduğu bilinmiyor, ama Danıştay’ın kararı ile 2014’ten bu yana yapılan inanç kültürü öğretmenliği atamaları tartışmalı vaziyete geldi.

ÖĞRENCİLİKTE FORMASYON HAKKI TANINMIŞTI

Geçen sene YÖK genel Kurulu’nda alınan kararla ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerin lisans öğrenimi esnasında tekrar formasyon almalarının önü açılmıştı. Türkiye’deki ilahiyat fakültelerinin sayısı nihayet 15 senede 20’den 60’a çıktı.

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir