Minik Alperen’in kesin ölüm nedeni belli oldu

İzmir’in Çiğli ilçesinde 3 yaşındaki Alperen Sakin’in serviste unutularak ölmesinin ardından kesin ölüm sebebinin ‘Yüksek sıcaklıkta kapalı ortamda kalmasına bağlı hipetermi (vücut ısısının aşırı yükselmesi)’ olduğu İzmir Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan detaylı otopsi raporunda belirtildi.

Geçtiğimiz 15 Ağustos günü, üç yaşında olan Alperen Sakin, Çiğli kazasinda tek anaokulu servis içinde unutuldu ve saatlerce araç içinde kalarak hayatını kaybetti.

Olay bütün Türkiye’yi üzüntüye boğarken, servis sürücüsü Tamer İ., kreş sahibi ve aynı zamanda servis şoförünün eşi Yurdagül İ. tutuklanırken, dört kuşkulu ise tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

Yaşanan olay sonrasında savcı Şükran Dedeağaoğlu’nun sanıklar ile alakalı hazırladığı iddia dokümanı Karşıyaka 2. Asliye karar Mahkemesinde onay edilirken, sanıklar ile alakalı dava açıldı. Sanıklar geçtiğimiz Cuma bugünü evvel kez hakim karşısına çıktı. Servis sürücüsü Tamer İ. ve eşi Yurdagül İ.’nin yakalanmis yargılandığı davada savcı, karı-koca ile alakalı “bilinçli taksirle ölüme neden olma”, “suç delillerini yok etme, gizleme veyahut değiştirme” suçlamalarından üç seneden 14 seneye civarindan karar istek etti. Tutuksuz yargılanan servis hostesi Dilara K. ile alakalı da üç seneden 9 seneye civarindan mapus cezası istendi. Savcı tekrar okuldaki görevlilerden Bekir G. ile alakalı “bilinçli taksirli ölüme neden verme” suçundan üç seneden 9 yıl, Arzu G. ile alakalı ise “taksirle ölüme neden verme” suçlarından iki seneden 5 seneye civarindan cezasını istedi. Öte yandan, Ahmet S. içinse “suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme”, “suçuna azmettirme” suçlarından 6 aydan 5 seneye civarindan karar istek edildi.

Alperen Sakin’in ölümünün derhal peşinden İzmir Adli Tıp müessesesi tarafından minik Alperen’in kati vefat nedeni tamamlanarak dava dosyasına kondu. Kafanın sağ bölümünün ten altında kanama olduğu anlatilan ayrıntılı otopside beyin dokusunun hafif ödemli, baş kemikleri ve iskeletin sağlam olduğu görüldü. Sırtında ve bacak arkasında ölüme bağlı morlukların bulunduğu minik Alperen’de sağ diz kapağı ve bacağın ön yüzünde çürükler tespit edildiği, dudakların açık var olan bölümünde kuruluk saptandığı, akciğerinin hafif ödemli görünümde ve midesinin ise boş olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Ölümün ‘Yüksek sıcaklıkta kapalı ortamda kalmasına bağlı hipetermi (vücut ısısının aşırı yükselmesi)’ neticesi alana gelmiş olduğu ayrıntılı otopsi raporunda belirtilirken, minik Alperen’de ateşli silah, kesici delici penis yarası, elle iple boğma izine rastlanmadığı, bebek istismarı ile alakalı bulgu olmadığı bilgisi yer aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir