Bali Adası’nda volkanik alarm en üst seviyede

Endonezya’nın Bali Adası’ndaki Agung Yanardağı’nda volkanik hareketliliğin artması nedeniyle 40 bin kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Ulusal Afet yönetim Ajansından (BNPB) yapılan açıklamada, dağdaki volkanik hareketliliğin artması hasebiyle hatri sayilir büyüklükte patlama ihtimaline karşın en üst seviyede alarm verildiği belirtildi.

Yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı 22 köyün tehlike kisminda yer aldığına dikkat çekilen açıklamada, şu anne civarindan 40 bin kişinin tahliye edildiği kaydedildi.

Ajans, bölge halkına tahliye talimatlarını dikkate almaları uyarısında bulundu.

Bölge halkına sakin ve sakinimli olmaları gerektiğini belirten Bali Valisi Made Mangku Pastika, tehlike kisminda yaşayanlara dahada evvel için emniyetli yerlere gitmeleri uyarısında bulundu.

UÇAK SEFERLERİ İPTAL

Volkanoloji ve Jeolojik Afet Azaltma Merkezi (PVMBG) ise verilen en üst seviyedeki alarm durumunun, şu anda yanardağda yaşanan hareketlilik dikkate alındığında asgari tek ay civarindan sürebileceğini duyurdu.

Ülkenin turistik bölgesi var olan Bali’deki Ngurah Rai beynelmilel Havalimanı’ndaki seferlerin iptal edilmesi takriben 90 bin yolcuyu menfi etkiledi. Adadan ayrılmak istek eden Bir takım yolcular başka ulaşım yollarını kullanarak en yakın havalimanına erişmeye çalışıyor.

Bali Adası'nda volkanik alarm en üst seviyede

KÜL VE DUMAN 6 BİN METREDE

Yanardağdan püsküren kül ve dumanın deniz seviyesinden 6 bin metre yüksekliğe ulaşarak sema trafiğini menfi etkilemesiyle Bir gün evvel Lombok Adası’ndaki havalimanında, bu erken de Bali’deki havalimanının 24 saat süreyle uçuşlara kapatıldığı açıklanmıştı.

Bali Adası'nda volkanik alarm en üst seviyede

Agun Yanardağı, geçen haftanın derhal peşinden Bir gün evvel tekrar kül ve duman püskürtmeye başlamıştı. Eylül ayında yanardağın hizmete geçmesinin derhal peşinden alarm vaziyeti belli tek vakit en üst seviyeye çıkarılmış ve hatri sayilir büyüklükte patlama riskine karşı bölgeden takriben 130 bin kişi tahliye edilmişti.

Ülkenin en çok ecnebi gezgin çeken bölgesi Bali Adası’ndaki Agung Yanardağı en nihayet 1963’te patlamış, olayda takriben bin 100 kişi hayatını kaybetmişti.

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir