Beşiktaş’ın yükselen değeri: Orkan Çınar

Beşiktaş’ın genç yıldızı Orkan Çınar, mücadelelerde gösterdiği üstün performans ile tüm dikkatleri üzerine çekti. İşte genç futbolcunun Almanya’da başlayıp Türkiye’ye uzanan hayat hikayesi…

sene 1990… İnegöllü 29 yaşında olan Meriç Çınar, geçim sıkıntısı ve dahada iyi tek istikbal derdi ile toplar bavulunu, vedalaşır eşiyle, çıkar gurbete.

Almanya’da deney etmek arzu eder şansını; Dortmund’da. Önce tek dönercinin yanında başlar çalışmaya, derhal peşinden da sıra istikbal kendisinin mekanını açmaya… belli tek süre da kazanç yapınca aldırır eşini de yanına.
Çınar ailesi Dortmund’da işleri belli tek süre yoluna koyunca tek mutluluk dolu olmak dahada ek edilir hayatlarına. 29 ocakta 1996 tarihinde tek bebekleri olur; tek oğulları. Babası fısıldarken ismini kulağına; “Orkan” der,
“Orkan Çınar!”

Peki neden “Orkun” değil de Orkan?
Orkan, Almanca’dır. Kasırga demektir, şiddetli rüzgar yani.
hemide Almanlara yabancı olmasın, ayni vakitte da Türkçe manası bulunsun diye gelmiştir bu ad aklına, doğrusu Bir hayli de yakışmıştır evladına.
Gel zaman, git zaman.
Orkan’ın evvel adımlarını attığı senelerde Dortmund’dan Berlin’e taşınmışlar. Berlin hemide dahada büyük, ayni vakitte da dahada hareketli. Meriç bey “Berlin’de işlerim dahada da iyi olur” demiş, başlamış tekrar kesmeye döneri. mektep saatleri dışında artık erkek çocuğu da yanında. Babası kesiyor, erkek çocuğu servis yapıyor. Döner-salata satıyor. aynı zamanda futbol oynamaya da başlıyor. Füsche Berlin takımında başlıyor topun peşinden koşmaya, Hertha Berlin’in asagi yapısına geçiyor sonra. İşte orada parlıyor yıldızı. Yaşı ilerleyip de gençliğe adım atacağı sırada Bundesliga takımları giriyor sıraya. En önemlisi de Alman devi Bayern Münih. tek de Hoffenheim var.  Volfsburg da istekli.
Berlin – Münih 600 kilometre. Bunu duyan annesi; “Olmaz” diyor, kestirip atıyor. Nedeni mesafe. “Ben erkek çocuğumu öylesine uzağa yollamam” diyor, öneri art çevriliyor. En yakın yer olarak 200 kilometre ile Volfsburg öne çıkıyor, bunun için destur veriyor. Ve Volfsburg’un asagi yapısı Orkan’ın asıl yetişme yeri oluyor. Zati kendisi de dahada sonraki tek röportajında, “Orada geçirdiğim yılları unutmam” diyor.
Artık Orkan ismi dağılıyor Almanya’da, profesyonellik geliyor peşi sıra. Çeşitli takımlarda oynuyor, nihayet olarak da Greuther Fürth takımındayken “Her erken 07.00’de her biri idman alanında olacak” komutuna tek türlü uyamayınca kadro dışı bırakılıyor.
Diyorlar ki nihayetinde 19 yaşında olan delikanlıya, “Seni Türkiye’ye gönderelim. Kiralık oyna, dönersin sonra.”
“Türkiye” deyince tek heyecan ki sormayın! derhal onay ediyor, 19 yaşında Gaziantepspor’a kiralık olarak geliyor. Yarım sezonluk kiralık döneminin derhal peşinden kulüp bonservisini de alıyor, Orkan kazanç da kazanıyor. Kazanır kazanmaz da derhal babasını arıyor; “Artık Almanya defteri kapandı baba!”
Memleketleri İnegöl’de tek ev alıyor ailesine… Almanya’dan kati dönüş yapıyorlar onlar da. ne türlü olsa erkek çocukları Orkan, futbolda tek kasırga!
Fenerbahçe ile oynadıkları tek maçta Caner Erkin ayağına basında kramponu yırtılıyor. Gözleri dolu dolu, “Ben ne yapacağım şimdi” diye düşünürken maçtan ardindan kara kara Elyasa abisi diyor ki ona; “Oğlum ne var kahrolacak! Söyle Caner abine, göndersin yenisini!”
Öyle yapıyor. tv mikrofonuna söylüyor, ayakkabasını kameraya gösteriyor. Caner de tertemiz krampon yolluyor ona. İkisi de tek süre ardindan Beşiktaş’ta buluşacaklarını olasılık edebilirler miydi acaba?
Orkan, tam ahenk sağlıyor ki Gaziantepspor’a ayağı kırılıyor. tek süre oynamıyor. İyileşip de takim formasi giymeye başlayacağı sırada Beşiktaş’la oynadıkları hazırlık maçında tekrar sakatlanmaz mı? Bu sefer üç ay kalıyor futboldan uzakta.
Ama Beşiktaş’ın radarına girmiş bu arada, 24 Temmuz 2017’de de imzayı atıyor kara Kartal’a…
Takımda yıldızlar var.
Kasırga’ya sıra ne vakit istikbal acaba?
Bekliyor sabırla. Bekliyor, çalışıyor. Çalışırken de “Daha yaşım genç. Ne bahtlı bana ki böyle tek takımda böyle becerili oyuncularla birlikteyim. Quaresma’dan, Babel’den hepsinden tek şeyler öğreniyorum” diye düşünüyor.
Ve şansı buluyor Orkan.
Önce Manisaspor’la tarım Türkiye Kupası’nda gösteriyor kendini…
ardindan da Almanya’daki Leipzig maçı.
Öyle oynuyor ki… Almanlar dahi hayran kalıyor, “Yahu bu çocuk bizden mi gitmiş” diye inanamıyorlar gözlerine. Gollük tek pas veriyor Lens’e, kaleci kurtarıyor. tek gollük pas da Talisca’ya atıyor, o golü yapıyor. Zati yaptığı en iyi iş bu; asist üstüne asist; rekor kırıyor!
İşte “Kasırga” Orkan’ın 21 yaşına kadarki hikayesi bu.

DHA

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir