Tüketiciye icra yağacak

Elektrik, su ve doğal gaz borçları için icraya gitmek artık daha kolay olacak. Vatandaşın hakem heyetine gitmesinin önü kapatıldı.

Elektrik, su ve doğal gaz borçları amaciyla icraya gitmek artık dahada basit olacak. Vatandaşın ortada hakem heyetine gitmesinin önü kapatıldı.

Hükümet, Tüketicinin savunması Kanunu’nda ağırbaşlı tek değişikliğe gitti. Başta elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturaları olmak üzere minik tutarlı borçlar amaciyla basit yoldan icra davası açılabilecek. tertemiz düzenlemeye göre şirketlerin ilamsız icra yoluyla icraya verdiği tüketiciler artık tüketici ortada hakem heyetlerine de başvuramayacak. Sporcuların gelirleri üzerinden yüzde 35 adina yüzde 15 oranında istikbal Vergisi ödemeleri kararını 2019 senesi sonuna civarindan uzatan maddenin de bulunduğu mini torba kanun önerisi Meclis genel Kurulu’nda tertemiz maddeler eklenerek onay edildi.

GEREKÇELİ İTİRAF

Torba teklifin genel kuruldaki görüşmeleri esnasında AKP’li vekillerin verdiği tek önergeyle 6502 sayılı Tüketicinin savunması ile alakalı Yasanın 68’inci maddesinde, alicilarin hemide lehine ayni vakitte da aleyhine  düzen etme yapıldı. Tüketici ortada hakem heyetlerine müracaat sınırı üç bin liradan 6 bin liraya yükseltildi. Bu farklık alicilarin lehine oldu. ama aynı maddeye, “Tarafların İcra ve İflas Kanunu’ndaki hakları saklı kalmak kaydıyla” ibaresi de eklendi ve milyonlarca tüketiciyi icra davalarına açık vaziyete getirecek ağırbaşlı tek adım atıldı. Maddenin gerekçesinde tüketici ortada hakem heyetlerinin tüketici işlemlerinden doğan uyuşmazlıkların çözümünde, mahkeme öncesi çözüm mercii olarak görev yaptığına dikkat çekilirken, düzenlemenin var halinin alicilarin taraf olduğu uyuşmazlıklarda İcra ve İflas Kanunu’nun uygulanamayacağı şeklinde değerlendirmelere kapı araladığı belirtildi. Bu Vaziyetin ilamsız icra yolunu kapattığı, dogruluk arama ve eşitlik ilkelerine aykırılık teşkil ettiği, Ayrı olarak tüketici ortada hakem heyetlerinin iş yükünü de gereksiz şekilde arttırdığı anlatilan gerekçede, maddede yapılan değişiklikle tüketici ortada hakem heyetlerine müracaat zorunluluğu aranmaksızın İcra ve İflas Kanunu’nun uygulanabileceği bildirildi. Tüketici örgütleri ve tüketici avukatlarının SÖZCÜ’ye verdiği bilgilere göre, yapılan bu değişiklikle başta elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturaları olmak üzere tahsil edilememiş borçlar amaciyla tüketiciler icraya verilebilecek.

Mahkemelerde yükselen icra dosyaları arşivlere sığmayınca koridorlara taştı. Yapılan tertemiz düzen etme mahkemelerin de iş yükünü artıracak.

Mahkemelerde yükselen icra dosyaları arşivlere sığmayınca koridorlara taştı. Yapılan yeni düzenleme mahkemelerin de iş yükünü artıracak.

GECE YARISI OPERASYONU

Düzenlemeyi “Gece yarısı operasyonu” olarak değerlendiren Tüketici Dernekleri Federasyonu reis Yardımcısı Ferda Hekimci, milyonlarca tüketicinin ortada hakem heyetinde çözebileceği minik meseleler amaciyla artık icra süreçleri ve çok dahada çok ödemelerle karşı karşıya kalacağını söyledi. Hekimci, “Hem tüketici ortada hakem heyetleri başarılı olduğu amaciyla müracaat limiti 6 bin liraya çıkarılıyor ayni vakitte da iş yükünün ağır olduğu gerekçesiyle icra iflas yolu açılıyor. Şimdi icra müdürlükleri ve Zati yoğun var olan tüketici mahkemelerinin yükü fevkalade artacak. hatri sayilir büyüklükte hatali yapıldı” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir