Ağrı’da kayak sezonu başladı

Ağrı’da son günlerde etkili olan kar yağışının ardından Küpkıran Kayak Merkezi kayak severlerin hizmetine açıldı.

Türkiye’nin en çok kar yağan illerinin başından gelen Ağrı’da geçtiğimizi günlerde yağan ve yarım metreyi bulan kar yağışının derhal peşinden Küpkıran Kayak Merkezi kayak severlere kapılarını açtı. kent merkezinde bulunan Küpkıran Kayak Merkezi’nde hazırlıkların tamamlanmasının derhal peşinden pistler, kayak severleri ağırlamaya başladı. 800 metre uzunlukta ki pistte vatandaşlar ve öğrenciler hafta sonunu fırsat bilerek kayak merkezine akın etti. Oldukça rengarenk görüntülere oyun alani/sahne var olan kayak merkezinde tertemiz kayağa başlayan miniklerin heyecanı görülmeye değerdi.

Yeni tertemiz kaymayı öğrenen çocuklar yanlarına aldıkları kayak malzemeleri ile bol bol kaydılar. Oldukça heyecanlı görülen çocuklar, kar yağışının derhal peşinden tabanın sertleştiğini ve piste kaymanın keyfini çıkardıklarını söylediler. ara ara pistte düşen çocuklar, hedeflerinin iyi tek kayakçı olmak olduğunu ve ileride kayak ulusal takımında Türkiye’yi beynelmilel organizasyonlarda temsil etmek istediklerini belirttiler.

Küpkıran Kayak Merkezi İşletme Sahibi Ali Yılmaz yaptığı açıklamada, kayak sezonun açıldığını ve geçen seneye sezonun tek ay gecikmeli olarak başladığını anlattı. Dünyanın değişik ülkeleri ve şehirlerinde doğal karın yanı sıra suni karın kullanıldığına değinen Yılmaz, “Bizde Vali bey ile görüştük, suni kar makinesi almak için. Ama geç kaldık, hükümet işi yapacak tek şey yok. yila Allah kismet ederse suni kar makinemizi ve ışıklandırma ile haftanın üç bugünü gece kayağı yapacağız. Bizim asıl amacımız dahada hatri sayilir büyüklükte tek kayak merkezi yapmak. Ağrı, toroslar benzeri dağlarla ve karlarla kaplı. Eleşkirt Kayak Merkezimiz gündemde, Sayın Cumhurbaşkanımız Ağrı’ya geldiğinde Eleşkirt Kayak Merkezinin tekrar açılacağını söyledi. Ve orada tek konaklama olmasında yarar var. Zira kendisinin reklamını kendisi yapıyor. İran ve Azerbaycan’dan gelen çok sayıda ecnebi gezgin var. Turistler gelip Eleşkirt’te kalık kayabilirler. Bu da Ağrı amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek gelişimdir” dedi.

Kayak sezonun açılması ile birlikte yoğun tek rağbet gördüklerini kaydeden Yılmaz, “Aynı vakitte Ağrı’da spor malzemelerine baz alinarak çeşitli mağazaların ve alışveriş merkezlerinin olmasında yara var. Tutak Kaymakamımız ve Sayın Valimizin ağırbaşlı çalışmaları var. geçen vakit Tutak Kaymakamlığı ilçeden kendisinin olanakları ile 100 kişilik tek grubu buraya getirdiler, bizde onlara kayak eğitimi verdik. Bizim burada ki personel, idareci hocalarda işletme olarak elimizden gelen bütün yardımı yaptık. Bizimde tek ricamız var başka kaza kaymakamlıkları bunun benzeri projelerin yapılmasını ve olanakları olmayan çocukları kayağa ve spora teşvik edersek, biz madde bağımlıları ve kahvelerle bunun benzeri savaşırız. Gençlerde bizim çocuklarımız bizim geleceğimizler” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir