Bazı ünlü yazarların eserleri nasıl reddedildi

Dünyaca ünlü yazarların yapıtları yayınevleri ve editörler tarafından acımasız biçimde reddedilmiş.

.imgtaa {display: block;position: relative; } .imgtaa img{display: block;} .imgtaa span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtesh {display: block;position: relative; } .imgtesh img{display: block;} .imgtesh span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 40px;height: 35px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/esh.png’) no-repeat; } .imgta {display: block;position: relative; } .imgta img{display: block;} .imgta span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtd {display: block;position: relative; } .imgtd img{display: block;} .imgtd span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 46px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/d.png’) no-repeat; } .imgti {display: block;position: relative; } .imgti img{display: block;} .imgti span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 51px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/i.png’) no-repeat; } .imgtr {display: block;position: relative; } .imgtr img{display: block;} .imgtr span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 99px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/r.png’) no-repeat; }

Bugün çok satan listelerde gördüğümüz kitapların hiçte basit tek şekilde o raflarda yer almamış. Dünyanın önde gelen edebiyatçıların yazdıkları yapıtları yayınevleri tarafından “çok satmaz” “okurlar beğenmez” “gereğinde çok kalın” gibi gerekçelerle yazarına teslim edilmiş.

Fakat bu erken baktığımızda reddedilen kitaplar binlerce okura ulaşarak, evrenselliği yakaladılar. Yayınevleri tarafından basımı gerçekleştirilemeyen kitaplar arasında;

J. R. R. Tolkien’in fantastik türde var olan romanı Yüzüklerin Efendisi, J.K. Rowling’in Haryy Potter kitabı, Viladimir Nobakov’un Lolita romanı benzeri yapıtlar yer alıyor. defaatle deneyip kitabını tek türlü yayınlatmayan ve bunun neticeninde psikolojik meseleler yaşayarak intihar eden yazarlar dahi var.

Detaylar haberimizde…

VLADIMIR NOBAKOV – LOLITA

Dünya çapında 50 milyon okunan Lolita romanının yazarına editör Blance Knoph’un gönderdiği mektup:

“Hayatım,

Ofistekilerin Nabokov’un Lolita’sına hayır demeleri uzunca sürdü ama ikimiz de bu kitabı basamayacağımızı biliyorduk. Kitabı art istiyor musun? İstemiyorsan onu arşivlerimizde saklayacağız. Lütfen havadis ver. Bu kitabı basacak tek yayıncı bulabilecek misin, heyecan ediyorum.”

Bazı meşhur yazarların yapıtları nasıl reddedildi

Nobakov

JOHN KENNEDY TOOLE – ALIKLAR BİRLİĞİ

Bazı meşhur yazarların yapıtları nasıl reddedildi

Yazarın, başyapıtı olarak gördüğü eserinin defaatle reddedilmesine dayanamayıp 32 yaşında intihar etti. Ve yazarın ölümünden 12 sene sonra, yapıtı Pulitzer ödülüne layık görüldü.

Bazı meşhur yazarların yapıtları nasıl reddedildi

Toole

ADAM FAWER – OLASILIKSIZ

Bazı meşhur yazarların yapıtları nasıl reddedildi

Adam Fawer’in satış rekorları kıran kitabı tam 50 yayınevi tarafından satılmayacağı düşüncesiyle art çevrildi.

Bazı meşhur yazarların yapıtları nasıl reddedildi

Fawer

GEORGE ORWELL – HAYVAN ÇİFLİĞİ

Bazı meşhur yazarların yapıtları nasıl reddedildi

1944 seneninde bu meşhur eseriyle Faber

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir